Otwarte Pon - Sob 08:00-16:00
info@papmeble.pl 533-662-662

Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?

Meble kuchenne kupuje się raz na kilka lat. Jest to inwestycja poważna, a podjęcie decyzji o zakupie konkretnych, powinna być poprzedzona długotrwałymi przemyśleniami. Obecnie producenci, a następnie salony meblowe, oferują meble wykonywane z różnych materiałów jak płyta wiórowa lub płyta MDF oraz drewno.

Który materiał wybrać?
O tym, kilka słów w poniższym artykule.

Płyta wiórowa jest materiałem bardzo tanim, a stąd popularnym. Wyróżnia się też szerokim urozmaiceniem pod kątem wzorów i odcieni. Może być nie tylko laminowana, ale też foliowana, fornirowana i lakierowana. Niestety nie jest materiałem wysokiej jakości, dlatego nie można mówić tu o odporności na wilgoć. Materiał ten jest dość kruchy, więc nie stanowi zbyt dużego pola do popisu, jeżeli chodzi o zaokrąglenia czy żłobienia oraz podobne dekoracje.

Płyta MDF jest nieco trwalsza od płyty wiórowej, co oznacza, że można ją bez problemu formować, a nawet pomysłowo wyginać. Płyta tego rodzaju na ogół jest pokrywana folią PCW, a także lakierowana i fornirowana. Jest odporna na wilgoć, co świadczy o jej wysokiej funkcjonalności.

Drewno to solidny materiał, który jest bardzo trwały i odporny na wszelkiego typu uszkodzenia. Szczególnie gatunki liściaste wyróżniają się wysoką wytrzymałością. Stąd tak wysoka cena mebli. Najdroższe są meble z takiego drewna jak buk czy dąb. Nieco tańsze są zaś z drewna sosnowego, olchowego i brzozowego. Powierzchnia elementów wykonanych z drewna liściastego jest na ogół lakierowana albo woskowana.

Wybór materiałów, z jakich tworzone są meble jak widać jest duży, a to oznacza, że tak naprawdę nie wystarczy dokonać wyboru stylu mebli, ich kolorystyki i wymiarów, ale trzeba również podjąć decyzję w kwestii samego materiału. To może być zdecydowanie trudniejsze, szczególnie dla osób, które nie znają się na branży meblarskiej z naciskiem na produkcję mebli. Dlatego podsumowując, warto wspomnieć, że meble drewniane choć, drogie, zawsze będą najkorzystniejszą inwestycją. W dalszej kolejności będzie płyta MDF, a następnie płyta wiórowa. Ale to tak naprawdę decyzja, która należy do każdego z osobna. Więc niech każdy sam decyduje o tym, jakie meble będzie miał w swoim mieszkaniu.