Otwarte Pon - Sob 08:00-16:00
info@papmeble.pl 533-662-662

Najważniejsze funkcje okapu, czyli na co zwracać uwagę wybierając okap?

Urządzając kuchnię niejednemu przechodzi przez myśl pytanie – czy aby na pewno potrzebny jest tam okap. Otóż należy pamiętać, że okap jest jednym z najważniejszych sprzętów AGD w kuchni, który powinien znaleźć się w niej obowiązkowo. Ważne jest tylko, aby odpowiednio dobrać to urządzenie, w celu uzyskania maksimum funkcjonalności.

Głównym zadaniem okapów jest szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z nieprzyjemnych oraz intensywnych zapachów, które powstają na skutek gotowania. Ponadto urządzenie to ma dbać o właściwy poziom wilgoci w pomieszczeniu. Dzięki temu kuchnia utrzymywana jest w należytym stanie, odporna jest na pleśń, grzyb i inne problemy estetyczne, wynikające z pojawiającej się wilgoci. Wszystko to wskazuje na istotę okapu i zarazem konieczność wykorzystania tego funkcjonalnego urządzenia w kuchni.

Dokonując wyboru okapu, trzeba przede wszystkim uwzględnić kilka istotnych kwestii oraz funkcji danego urządzenia. Chodzi tu przede wszystkim o takie kwestie jak:

1. Rodzaj okapu – są dwa rodzaje okapu. Jeden z nich to pochłaniacz, który najlepiej sprawuje się w pomieszczeniach, gdzie nie ma kanału wentylacyjnego. Drugi zaś to wyciągacz, który odprowadza powietrze i opary do kanału wentylacyjnego.

2. Wydajność okapu – wydajność urządzenia powinna być dobierana pod względem wielkości pomieszczenia. Im większa kuchnia, tym bardziej wydajny okap należy wybrać. W przeciwnym razie nie będzie pełnił nawet podstawowych funkcji.

3. Funkcje okapu – im więcej funkcji, tym okap bardziej przydatny. Wybierając okap, trzeba zwrócić uwagę na takie funkcje jak sterowanie, sensor zapachu, timer, możliwość regulowania wysokości oraz regulacja oświetlenia.

Wymienione powyżej kwestie są najważniejsze i na nie należy zwrócić szczególną uwagę. Poza tym w danej selekcji można jeszcze uwzględnić firmę. Jeżeli ktoś jest wierny konkretnemu producentowi, może przy nim pozostać wybierając spośród oferowanych przez niego urządzeń. Obecnie każdy z producentów ma nowoczesne okapy, bogate w funkcje, wydajne i energooszczędne. Na wybór nie można narzekać.

Wskazówka! Przed dokonywaniem wyboru okapu, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami wobec urządzenia, a także przeanalizować możliwości kuchni. Dzięki temu będzie wiadomo, na co w ogóle zwrócić uwagę w czasie dokonywania selekcji okapów.